10juuni

SuurepÀrane tosin. Play-off'i 12 kangelast

Nii nagu pidigi, rõõmustas hooaja otsustav staadium meid haaravate süĆŸeede, emotsioonide ja säravate individuaalsete esitustega. Meie koduleht esitab hooaja 2014/15 play-off’i peamistest kangelastest oma versiooni.

Andrei Vorontsevitš, CSKA ääremängija

Andrei Vorontsevitš läbis hooajal 2014/15 teekonna rollimängijast suursoosiku asendamatu põhitegijani ning fikseeris play-off’is selle staatuse lõplikult. Just temast sai armeelaste esindusnägu: universaalne, nõrkade külgedeta, ühtmoodi kasulik nii kaitses kui ka rünnakul, iseloomuga ja sihikindel. 9,8 punkti, 5,3 lauapalli, 2,9 korvisöötu, 2-punktivisked 73,7%, kolmesed 50% ja 15,7 efektiivsuspunkti – Andrei jõudis kõikjale. PrestiiĆŸsete parima venelasest mängija ja Liiga parima kaitsemängija auhindade omanikuna jõudis Borontsevitš ka karjääri tähtsaima individuaalse tunnustuseni – ta teenis play-off’i MVP tiitli.


Sergei Monja, Himki ääremängija

Sergei Monja võitles play-off’is algusest lõpuni, olles väljakul keskmiselt 27 minutit – see oli vigastusest räsitud Himkile väga tähtis. Ääremängija statistika polnud küll väljapaistev, kuid ta oli ikkagi lõpuni välja jõudnud Himki üks peategelasi. Kapten tegi palju musta tööd ja viskas tähtsaid korve. Poolfinaali võtmemängudes Lokomotiv-Kubaniga (neljandas ja viiendas), mis olid tänavuse play-off’i haaravaimad ja Ühisliiiga ajaloo ühed paremad, tabas Monja 7 kaugviskest 5. Monja valiti poolfinaalide MVPks.


Aaron Jackson, CSKA tagamängija

CSKAs oli tagamängijate superkolmik. Mitteametlikult Euroopa andekaimaks mängujuhiks kutsutav Miloš Teodosic, Gregg Popovici käe all mänginud põhihooaja MVP Nando De Colo ja Aaron Jackson. Ameeriklane oli Euroliiga poolfinaalis Olympiacosega üks neist, kes ei murdunud ja näitas oma parimat. Jackson püstitas siis 7 vaheltlõikega Final Fouride rekordi. Tagamees jätkas samas vaimus ka Ühisliiga play-off’is. Jacksoni roll suurenes Dimitris Itoudise käe all, ta isegi tunneb end varasemast mugavamalt. Seda näitas ka kolmanda finaalmängu efekne, pöördega möödumine vastasest. Ka Teodosic ja De Colo tegutsesid play-off’is kõrgel tasemel, kuid Jackson mängis oma kuulsatest kaaslasest rohkem ja efektiivsemalt. Tagamehe karisma ja energia mängisid CSKA võidus tähtsat rolli.


Paul Davis, Himki keskmängija

Nagu teada, kasutab Himki oma tsentreid palju ja on tõeliselt ohtlik siis, kuid nende eesliiniliider Paul Davis on täies võitlusvalmiduses. Avtodoriga peetud veerandfinaal ei ennustanud halba. Otsustavas, Saraatovis peetud mängus, kus debütant avaldas kõva vastupanu, esitas ameeriklane tänavuse play-off’i ühe säravama individuaalse partii: 28 punkti (kahesed 14/10, vabavisked 8/8), 7 lauapalli, 3 korvisöötu, 2 vaheltlõiget ja 34 efektiivsuspunkti. Kuid matšis Lokoga algasid terviseprobleemid. Kõigest viiest mängust kahes osaledes andis Paul üldedusse ülisuure panuse. Just tema näitas otsustavas, viiendas mängus kangelaslikkust, tulles vigastatuna väljakule ning tema 15 minuti jooksul kogutud 18 punkti kujunesid otsustavaks. Kahes finaalmängus kolmest kerkis ameeriklane Himki resultatiivseimaks.


Aleksandr Kaun, CSKA keskmängija

Aleksandr Kaun mänginuks play-off’is kui oma viimaseid mänge. Otseses tähenduses. Hooaeg 2014/15 jäigi tema Euroopa-karjääri viimaseks. Aleksandr teatas sellest kohe pärast CSKA triumfi. Armeelaste tšempionitiitel osutus paljuski võimalikuks tänu vägilasele Aleksandrile. Kaun ei jõudnud ainult ühes play-off-mängus üheksast 10 punktini. Tema keskmine resultatiivsus oli väljapaistva 69,4-protsendilise visketabavuse juures 13,7 punkti. Lisame siia läbimatu kaitse ja saame põhjuse, miks oli mees CSKA üks olulisemaid mängijaid.


Rimas Kurtinaitis
, Himki peatreener

Kui himkilased realiseerisid veerandfinaalis Avtodoriga oma potentsiaali kindlalt, siis poolfinaalis ootas neid palju tõsisem katsumus. Kokku mindi mängijate valikult mitte kehvema Lokomotiviga, kusjuures krasnodarlastest tuli jagu saada praktiliselt eesliinita. Tyler Honeycutt langes rivist aprillis, James Augustine jättis vahele terve seeria Lokoga, Paul Davis osales ainult esimeses ja viimases mängus, Ruslan Patejevit polnud otsustavas kohtumises, lõpuni ei suutnud mängida ka Maksim Šeleketo. Rimas Kurtinaitis näitas end suurepärase taktiku ja motiveerijana, kes pealekauba suutis välja mõelda ja ellu viia plaani B.
Rimas õpetas meeskonna mängima pikkadeta, suutis hoolealuseid häälestada pärast kolmanda mängu fiaskot uueks võitluseks, kui paljud tõmbasid EuroCupi võitjale juba risti peale. Himki jõudis raskustele vaatamata finaali. Otsustavat rolli mängis siin ilmselt hoolealustest maksimumi võtnud juhendaja.


Derrick Brown, Lokomotiv-Kubani ääremängija

Derrick Brown lahkub Lokomotivist, kus mängis kolm hooaega ja kerkis liidriks. Tema püüdluste kulminatsiooniks kujunes Himkiga peetud poolfinaali teises mänbgus tabatud kolmene, mis muutis mängu käiku. Kubanlaste õnnetuseks polnud see seerias viimane pööre – hiljem andis Loko neljanda mängu ja koos sellega kogu matši käest. Puna-rohelised ei suutnud sihini jõuda, kuid Browni efektne ja efektiivne esinemine ei jäänud tähelepanuta.


Trey Thompkins, NiĆŸni Novgorodi ääremängija

NiĆŸni ja Zenit pidasid veerandfinaali põnevaima heitluse. Must-valged võtsid võidu viiendas, otsustavas mängus. Oma meeskonna terve seeria stabiilseimaks ja kasulikemaks mängijaks kerkis Trey Thompkins, kes valiti veerandfinaalide MVPks. Ta võitles poolfinaali kahes esimeses mängus kangelaslikult armeelaste võimsa eesliiniga, tehes kaks kaksikduublit. Kolmandas mängus segas teda vigadeprobleem, kuid see ei rikkunud Thomkinsi play-off-mängude meeldivat üldmuljet.


Jevgeni Voronov, Lokomotiv-Kubani tagamängija

Play-off’ide üheks tähtsamaks detailiks loetakse X-faktori olemasolu. Liidrid ja tähed võtavad mängu enda peale, kuid sageli aitavad võidu tuua varem varju jäänud kangelased, mehed, kes astuvad just vajalikul hetkel esile ja kallutavad vaekausi õigele poolele. Jevgeni Voronov oli võistluse otsustavas staadiumis heas vormis ja hullumeelse häälestatusega. Tagamängija kujunes vaat et iga mängu X-faktoriks ning temast hakati rääkima kui Loko ühest liidrist…
Voronovi ei seganud isegi enne UNICSiga peetud veerandfinaali algust välja väänatud hüppeliiges. Jevgeni laadis krasnodarlasi energiaga, oli kaitses üks paremaid ja stabiilne rünnakul.


Andrei Kirilenko, CSKA ääremängija

Andrei Kirilenko polnud lõppenud hooajal nii pidurdamatu kui 2012. aastal, mil kerkis nii põhihooaja kui ka Ühisliiga Final Fouri MVPks. Kuid AK-47 on veel üks kangelane, kes ei mänginud karjääri lõppu lihtsalt niisama. Armeelastega veebruaris lepingu sõlminud mees oli enne seda sel hooajal praktiliselt mängupraktikata, kuid mängis end kiirelt algviisikusse. Andrei näitas play-off’is taas oma kasulikkust ja universaalsust: 7,3 punkti, 4,2 lauapalli, 1,2 vaheltlõiget ja 1,3 kulpi, muutes puna-sinised praktiliselt alistamatuteks.
Venemaa korvpalli lähiajaloo parim mängija pole veel lõplikult otsustanud, kas lõpetab karjääri. Kirilenko naasis niisugusel tähtsal hooajal kodumaale ja tuli jälle meistriks.


Petteri Koponen, Himki tagamängija

Petteri Koponen tegi karjääri parima hooaja ja otsustava staadiumi suurepäraste esitustega ainult kindlustas oma positsioone. Soomlasest leegionär tugevdas pingilt sekkudes kolla-siniste mängu oluliselt. Nii palju, et ühel hetkel ei mallanud himkilased enam oodata tema platsiletulekut ja lülitasid mehe algviisikusse. See tema efektiivsust ei mõjutanud. Petteri snaiprivõimed tekitasid Moskva oblasti meeskonna vastastele alati palju probleeme. Külmavereline soomlane võttis sageli otsustavatel hetkedel mängu enda peale. Kolmesejoone tagant 43,6%, 13,4 punkti, 2,4 lauapalli ja 3,5 korvisöötu. Ühisliiga parim „kuues“ mängija oli play-off’i üks märgatavamaid kujusid.


Dmitri Kulagin, Zeniti tagamängija

Dmitri Kulagin on juba ammu saanud palju avansse. Fännid ootasid, millal kerkib 22-aastane tagamees „perspektiivika“ seisusest uuele tasemele. 2015. aasta play-off lubab öelda, et see tähtis samm on astutud.
Noore tagamehe enesekindlus polnud liigne, häälestatus ja enesesund olid kõrgeimal tasemel, ebastandardne tegevus tõi seekord kasu. Dmitri lõpetas eepilise 5-mängulise seeria NiĆŸni Novgorodiga keskmiselt 15,6-punktilise resultatiivsusega, tabades seejuures kaugviskeid 45,5-protsendiliselt. Kulagini kolmanda ja neljanda mängu esitused kaunistaksid play-off’i iga TOPi. Kolmandas mängus kogus tagamees 2,5 minutiga (!) 14 punkti, neljandas aga jagas jõudu võrdsemalt (38 minutiga 22 punkti), aga tõi tähtsate hetkede korvidega võidu. NBA jutud muutuvad üha reaalsemaks.

Jaga
Meeldib?
14
Sponsors