13aprill

MVP. "Kõige väärtuslikuma mängija" tiitli 10 kandidaati

VTB Ühisliiga nimetab põhiturniiri lõppedes traditsiooniliselt erinevate individuaalsete auhindade saajad. Varem vaatlesime „Parima kuuenda mängija“, „Parima kaitsemängija“ ja „Parima noore mängija“ tiitli kandidaate. Nüüd esitleme tähtsaima individuaalse auhinna, MVP tiitli kandidaate.

Pingi pikkus, tugevad vahetusmehed, tõhus kaitse, tasakaalustatud rünnak – need kõik on edu tähtsad osad. Kuid ainult sellest jääb väheks. Tähtsaid võite saavutavad vaid võistkonnad, kelle koosseisus on ka tähtmängijaid, kes suudavad teisi endaga kaasa vedada ja otsustada tulemuse. Kõige hinnatumad mängijad.

Meie koduleht toob vene tähestiku järjekorras välja 10 mängijat, kes võivad arvestada ihaldatud MVP tiitliga.

Derrick Brown, Lokomotiv-Kubani ääremängija

Statistika: 25 mängu (27,6 minutit), 14,8 punkti, 5,4 lauapalli, 1,8 korvisöötu, 1,2 vaheltlõiget ja 16,4 efektiivsuspunkti.

Derrick Brown kerkis kohe pärast 2012. aastal Venemaale tulekut Lokomotivi üheks põhimeheks. Ta oli juba mullu krasnodarlaste liider ja üks MVP kandidaate. Ka hooajal 2014/15 pole miski muutunud. Ameeriklane on väljaku mõlemas otsas väga vajalik ega kuulu ilmaasjata ka „Mister Luku“ kandidaatide sekka. Derrick domineerib tänu Euroopas harvanähtavale atleetlikkusele, millele lisanduvad suurepärane tehnika ja enesekindlus. Universaalne ääremängija on mitte ainult kaitse, vaid ka rünnaku tähtis lüli.
Lokot on Derrickuta raske ette kujutada. Ääremängija puudumine EuroCupi veerandfinaalis UNICSiga lõppes kubanlastele turniirilt väljalangemisega. Puna-rohelised püüavad nüüd Ühisliigas lõpuni minna. Kaaslasi veab Derrick Brown, kes on põhiturniiril „raudteelaste“ suurim korvikütt ja efektiivseim mängija.


Аndrei Vorontsevitš,
CSKA ääremängija

Statistika: 28 mängu (22,4 minutit), 8,9 punkti, 5,4 lauapalli, 1,9 korvisöötu, 1,0 vaheltlõiget ja 13,3 efektiivsuspunkti.

Kandidaatide nimekirja ainult venelane Andrei Vorontsevitš on sel hooajal kerkinud rollimängijast valitseva meistri ja suursoosiku asendamatuks tegijaks. Areng on paljuski seotud uue peatreeneri Dimitris Itoudise tuleku ja kapten Viktor Hrjapa vigastusega – tolle mehe koha täitis Andrei. Need on vaid asjaolude kokkulangemised, avanenud võimalus tuli ka ära kasutada. 27-aastane ääremängija tegi seda täielikult.
Vorontsevitš on alistumatu ja universaalne äär, kes suudab eesliinis täita kõiki kolme positsiooni. Ta on rünnakul ka piiratud rollis äärmiselt vajalik mees. Ta ei kurda väsimust, tegutseb täielikult meeskonna huvides ning laeb teisi emotsioonidega nii pingil kui ka väljakul – seda kõike on 2014/15 hooaja Vorontsevitš, üks uuenenud CSKA keskseid kujusid.


Nando De Colo
, CSKA tagamängija

Statistika: 23 mängu (23,5 minutit), 14,8 punkti, 3,7 lauapalli, 3,6 korvisöötu, 1,5 vaheltlõiget ja 16,0 efektiivsuspunkti.

CSKA ajaloo esimene prantslane suudab juhtida rünnakuid, tegutseda edukalt „number kahe“ kohal ja ka kaitses mõlemal positsioonil mängida . Armeelaste mäng on niimoodi üles ehitatud, et Nando De Colo saab avada kogu oma ande. 2013. aasta Euroopa meister kujunes kiirelt ja loomulikult valitseva meistri üheks võtmemängijaks. Ei seganud ka käeluumurru tõttu edasi lükkunud hooaja algus. De Colo firmaläbimurrete vastu pole rohtu leidnud mitte ainult ükski Ühisliiga, vaid terve Euroopa kaitseliin, leegionäri külmaverelisus ja uskumatu enesekindlus aitab tal sageli üksi mängu saatuse otsustada.
Külaskäik NBAsse, kus prantslane töötas suure Gregg Popovichi käe all, kuid kus ta ikkagi ei suutnud kogu oma potentsiaali avada, ei möödunud asjatult. Täna on De Colo Vana Maailma üks paremaid tagamängijaid ja näitab seda igas puna-siniste särgis peetavas mängus.


Jerry Johnson, Astana tagamängija

Statistika: 23 mängu (35,0 minutit), 15,9 punkti, 1,9 lauapalli, 8,4 korvisöötu, 0,9 vaheltlõiget ja 16,5 efektiivsuspunkti.

Jerry Johnson liitus Astanaga korvpalli mõistes ammusel 2011. aastal. Hooajad on vahetunud, mängijad tulnud ja läinud, kuid üks on muutumatu: Kasahstani meistri „number ühe“ kohal mängib USA korvpalli kasvandik, kes on arenenud koos klubiga ja on täna selle vaieldamatu liider. Hooajal 2013/14 kerkis Jerry Ühisliiga parimaks söödumeheks. Kolla-siniste liider võitleb selle nimetuse eest ka käesoleval hooajal, miksides edukalt mängu üles ehitamist punktide kogumisega – Johnson on ka Astana parim snaiper.


Randy Culpepper,
Krasnõi Oktjabri tagamängija

Statistika: 22 mängu (32,5 minutit), 20,4 punkti, 3,2 lauapalli, 3,0 korvisöötu, 1,8 vaheltlõiget ja 15,6 efektiivsuspunkti.

Krasnõi Oktjabri ründav tagamängija Randy Culpepper on tõeline energiapomm, kes on valmis igal hetkel plahvatama. Ta suudab oma fenomenaalse ründetegevuse ja pideva teravuste loomisega „terasesulatajate“ vastaseid kohe maha murda või tuua lootusetuna näivasse mängu murrangu. Põhiturniiri suurim korvikütt on tähtis nii volgogradlastele kui ka ilunumbrite armastajatele. Randy täidab stabiilselt mitte ainult meeskonna punktiarvet, vaid ka kõikvõimalikke efektsete hetkede kokkuvõtteid. Culpepper on publiku lemmik ja Krasnõi Oktjabri peamine relv.


Scott Machado, Kalev/Cramo tagamängija

Statistika: 29 mängu (33,5 minutit), 15,4 punkti, 4,3 lauapalli, 7,9 korvisöötu, 1,4 vaheltlõiget ja 15,3 efektiivsuspunkti.

Kalev on sel hooajal sooritanud peadpööritava tõusu. Meeskond sai VTB Ühisliiga esimese viie hooaja peale kokku 8 võitu. Suure arenguhüppe teinud eestlased on praegusel põhiturniiril selle näitaja ammu ületanud ning on ajaloolisest play-off’i pääsemisest vaid sammu kaugusel. Hooaja alguses seostati Kalevi edu suure kolmikuga Scott Machado – Rolands Freimanis – Frank Elegar. Freimanis läks jaanuaris UNICSisse, veebruaris lahkus ka Elegar. Millega vastasid Kalev ja Machado? 100-protsendilise tulemusega märtsis – neli võitu neljast –, lisaks eduga aprilli alguse võtmevastasseisus VEFiga! Varem NBAs mänginud tagamees, kes hiljuti tunnistati märtsi MVPks, samuti Ühisliiga ajaloo viienda kolmikduublini jõudnud mängija, on eestlastele sama oluline nagu Russell Westbrook Oklahoma Cityle. Kes veab kõigele vaatamata meeskonda edasi.


Tyrese Rice, Himki tagamängija

Statistika: 27 mängu (27,2 minutit), 15,9 punkti, 2,3 lauapalli, 6,1 korvisöötu, 1,4 vaheltlõiget ja 16,0 efektiivsuspunkti.

Tyrese Rice tuli Himkisse Euroliiga kangelase, Final Fouri MVPna. Ta näitab samasugust taset ka Moskva oblasti meeskonnas, kus kerkis kiirelt võtmemängijaks. Mängujuht viib treeneri ideed väljakul ellu, kontrollib täielikult Himki ründetegevust, leiab täiesti üllatava tasakaalu ise teravuste loomise ja kaaslastele mängimise vahel. Rice ei unusta ka kaitsetööd.
Tyrese’il on suur roll ka mängulõppudes. Tema lemmikaeg saabub viimastel minutitel ja isegi sekunditel, kui tugevnenud surve all tugevneb proportsionaalselt ka tema mängutase. Lõpuviske kangelase hoolaja kulminatsiooniks kujunes supermängus CSKAga visatud võidukolmene. Kõige selle juures jääb mulje, et ei Himki ega tema liider pannud põhihooajal kõike välja ning on kõige huvitavama jätnud hiliskevadesse ja suve algusse.


Taylor Rochestie, Nižni Novgorodi tagamängija

Statistika: 23 mängu (30,4 minutit), 16,0 punkti, 3,5 lauapalli, 5,7 korvisöötu, 0,7 vaheltlõiget ja 17,5 efektiivsuspunkti.

Ülienesekindla tagamehe uskumatud tabamused said Nižni Novgorodi eelmise hooaja tähelennu üheks aluseks. Suvel kahtlesid paljud volgalaste suutlikkuses püsida samal kõrgusel. Hooaeg 2014/15 aga näitab, et Taylor Rochestie ja Co ei jõudnud mullu juhuslikult finaali. Mängujuht leidis Nižnis oma meeskonna ja harmoonia – ameeriklane leidis Venemaaga palju sidemeid ning on klubile kujunenud tavapärasest leegionärist millekski palju enamaks. Taylor ise naljatab, et väliselt ta väga ei meenuta korvpallurit, kuid otsustavus, usk oma võimetesse ja korvikütianne teevad temast Liiga ühe kõige ohtlikuma mängija. Rochestie on VTB Ühisliiga viitsemeistri peamine liikumapanev jõud, kes tahab korvpalliüldsust taas üllatada.


Courtney Fortson, Avtodori tagamängija

Statistika: 28 mängu (36,6 minutit), 19,3 punkti, 4,4 lauapalli, 8,1 korvisöötu, 1,5 vaheltlõiget ja 19,3 efektiivsuspunkti.

Debütandid Saraatovist on kujunenud hooaja üheks suuremaks avastuseks. Sama saab õigustatult öelda ka volgalaste liidri Courtney Fortsoni kohta. Kui jutt käib Avtodorist, tuleb esimesena meelde must-valgete koloriitne mängujuht. Courtney pole ühtegi mängu vahele jätnud ja viibib keskmiselt väljakul 37 minutit – VTB Ühisliigas kõige enam! Fortson tuleb igale mängule nagu elu viimasele: ta loob rünnakuid, otsib väsimatult läbimurdevõimalusi, ründab võõrast korvi kaugelt ning kaitse tähelepanu endale tõmmates leiab kaaslasi. Tšempionaadi kõige resultatiivsema ja lõbusama meeskonna mäng sõltub täielikult Liiga kiireimast mehest, kes kuulub esikolmikusse nii kogutud punktide ja söötude kui ka efektiivsuse poolest.


Walter Hodge, Zeniti tagamängija

Statistika: 25 mängu (32,2 minutit), 17,7 punkti, 2,3 lauapalli, 6,8 korvisöötu, 1,8 vaheltlõiget ja 17,0 efektiivsuspunkti.

Zeniti segavad sel hooajal vigastused. Tasub kellelgi laatsaretist väljuda, kui teine kukub asemele – hea, kui ainult üks mees. Seejuures hoiab Peterburi klubi pidevalt latti kõrgel ja võitleb põhiturniiril kolmanda koha eest. Säärane stabiilsus on paljuski võimalik tänu Walter Hodge’i püüdlustele. Vassili Karasjovi skeemides on puertoriikolasel võtmeroll. Mängujuht suunab rünnakut targalt ja võtab vajadusel ka julgelt mängu enda peale. Sini-valgete liider on läbimurretel eriti ohtlik, ta suudab ka kõige ebamugavamast asendist saata palli sihile või muuta vastasele ootamatult plaani ja toimetada mänguvahendi vabale kaaslasele. Hodge on Zeniti parim korvikütt ja söötja ning kuulub mõlema näitaja osas Ühisliiga viie parema sekka.

Jaga
Meeldib?
69
Sponsors