02september

Jegor MeĆĄtĆĄerjakov:
Tsmoki-Minsk muutus tugevamaks, nooremaks, motiveeritumaks

Valgevene üks paremaid korvpallureid Jegor Meštšerjakov naasis pärast sportlaskarjääri lõppu kodumaale, et proovida end juba ametniku rollis. Meie kodulehele antud intervjuus tõi Tsmoki-Minski uus spordidirektor välja eelseisval hooajal klubi ees seisvad peaülesanded, tutvustas uustulnukaid, meenutas oma mängijakarjääri, rääkis Ameerika ülikoolis õppimise kogemusest ja tööst kohalikus raadios.

Kas mõtlesite sportlaskarjääri ajal sageli sellele, mida hakkate tegema pärast mängimise lõpetamist?
Teadsin alati täpselt, et sportlase aeg on lühike ja meie elukutsel on palju riske. Keegi mängijatest ei saa garanteerida seda, mis juhtub temaga homme. Üks õnnetu hetk – ja tõsine vigastus võib kõigile julgetele lootustele kriipsu peale tõmmata. Räägin sellest alati noortele mängijatele, kes pööravad õppimisele liiga vähe tähelepanu ja näevad end ainult profikorvpalluritena. Seetõttu leian, et iga mängija peab olema valmis vastama küsimusele „Mida teha edasi?“. Mõistagi mõtlesin sellele ka ise. Treenerina ma ennast ei näinud, aga tahtsin väga jääda armastatud mänguga otseselt seotuks. Asjad kujunesid nii, et otsustasin pärast oma viimast hooaega Peterburi Spartakis naasta George Washingtoni nimelisse ülikooli ja lõpetada aspirantuuri juba 1998. aastal tudengi-korvpallurina alustatud spordimänedĆŸmendi erialal. Sellest ajast saati olen spordijärgsele elule tõsiselt mõelnud.

Kuidas tekkis Tsmoki-Minski variant? Millised on klubis teie kohustused?
2009. aastal, kui mängisin Spartakis, lõime koos partner Valeri Gorelikuga Minskis laste korvpalliklubi „Meštšerjakovi BK“. Klubis erineva organisatoorse tööga tegeldes tegin viimasel aastal koostööd Valgevene olümpiakomitee ja presidendi spordinõuniku Maksim RõĆŸenkoviga. Nõnda tekkis võimalus pääseda riigi parimasse klubisse. Mis puutub minu kohustustesse, siis juhin klubipüramiidi, kuhu peale meeste- ja naistevõistkonna kuuluvad Tsmoki juuniorid (kuni 20aastased) laste- ja noorte spordikoolist. Seetõttu tööd praegu jätkub.

Teid ootab VTB Ühisliiga debüüt ametnikuna, millised on mängijamälestused sellest liigast?
Mul oleks lihtsam haarata praegu mänguvorm (naerab). Kui tõsiselt, siis teen kõik, et treenerid ja mängijad saaksid meie klubisse tuua võitjahinge. Suhtun edusse filosoofiliselt – peamine on nii isiklik kui ka võistkondlik enesetäiendamise protsess.
Mängijana nägin VTB Ühisliigat selle sünnifaasis. Tegemist oli hooajaga 2009/10 ja võistlus alles kogus pöördeid. Toimus lühike hooaeg väikese osalejate arvuga, kuhu minu Peterburi Spartak ei sattunud. Aga juba siis oli näha säärase projekti vajalikkust.
Paljud Ida-Euroopa klubid vajavad VTB Ühisliigat kui õhku ja Tsmoki-Minsk pole erand. Meie ainult tervitame võistluse uut formaati, sest hooaeg muutub terviklikuks – nüüd mängib iga meeskond igaühega põhiturniiril kaks mängu. Pluss pealtvaatajad saavad kõigile meeskondadele kaasa elada ja see peaks hallide täituvusele kasuks tulema.

Rääkige veidi klubi uustulnukatest. Ameeriklased Rashaun Freeman, Reger Dowdell, samuti noored Pastuhhov ja Semenjuk – mida nad suudavad klubile anda?
Mul õnnestus sel suvel käia koos peatreener Andrei Krivonosiga NBA suveliiga mängudel Las Vegases ja tutvuda värbamistöö paljude külgedega. Selle tulemusena sõlmisime lepingu väga huvitava mängujuhist uustulnuka Reger Dowdelliga – tema jalgade ja mõtlemise kiirus peavad panema meeskonna rünnakud käima. Rashaun Freeman on kogenud ja mitmekülgne keskmängija, kes on suuteline mängima korvi all võtmerolli. Meie noored – juba märgitud Pastuhhov, Semenjuk, aga ka Ljutõtš, Meštšerjakov, Beljankov, Kozlov ja Rubinštein – on lihtsalt kohustatud kasutama neile antud usalduskrediiti ja endast Liigas valjult märku andma. Pöörame noorte arengule erilist tähelepanu – lisasime juhendajate sekka leedulase Rimantas Grigase ja meie noore treeneri Rostislav Verguni.

Räägime eraldi Aleksandr Kudrjavtsevist. Mida tähendab säärase mängija naasmine Tsmoki-Minskile? Kõik VTB Ühisliiga fännid mäletavad tema fenomenaalset näitajat – 37 punkti mängus Neptunasega, mis püsis kaua absoluutse rekordina…
Olin veel paar kuud tagasi Saša agent. Kudrjavtsev on viimse veretilgani võitleja ja iga Minsk-Arenal olev fänn teab, et kui see snaiper viibib väljakul, on kõigil kuidagi kindlam olla. Tal polnud lihtne hooaeg Türgis ja Leedus ning Sašat teades olen kindel, et ta tundis meie fännidest puudust ja tal on alati, mida näidata. Ta on äärmiselt motiveeritud inimene ja mängija!

Kudrjavtsev naasis Türgist, kus teiegi veetsite oma karjääri mitu aastat. Milline liiga on teie meelest praegu tugevaim? Ja millise koha hõivab Euroopas VTB Ühisliiga?
Kahtlemata võib soosikuks pidada Hispaania ACB liigat. Seejärel tuleb ilmselt VTB Ühisliiga oma prestiiĆŸsete klubibrändidega – siia tahavad sattuda paljud mängijad ja treenerid. Kolmandale kohale panen Türgi liiga – sel maal on praegu tõeline korvpallibuum! Järgnevad Itaalia, Kreeka, Saksamaa ja Prantsusmaa meistrivõistlused, mis on traditsiooniliselt tugevad, aga mida mõjutab tugevalt Euroopa majanduskriis.

Kas USA ülikooli haridus ja sellele järgnenud praktika aitab teie praegusele tööle kaasa?
Jah, USAs õppides tekkis praktikaküsimus ning mul õnnestus see läbida NBA klubis Washington Wizards, peamänedĆŸer Ernie Grunfeldi kontoris. Sain NBAd näha seestpoolt, sest 1999. aastal nägin kõike ainult mängija silmade läbi: olin suveliigas New Jersey Netsis ja testimisel Chicago Bullsis. 2011. aastal aspirantuuri lõpetades sain ettepaneku töötada ühe hooaja raadios. Tegime koos professionaalse kommentaatori Byron Kerriga ülekandeid kõigilt oma ülikoolimeeskonna kodumängudelt, samuti töötasin spordiosakonnas. Peagi otsustasin hakata tegelema agenditööga ja sain FIBA litsentsi. Tegelesin viimase ajani selle keerulise, aga huvitava tööga. Kahtlemata aitavad kõik need kogemused mind nüüd sel uuel kohal.

Olete mitmel korral tunnistanud, et unistasite NBAs mängimisest. Mis aitaks teie meelest Euroopa meeskondadel sellelt liigalt üle võtta, et paremaks saada?
NBAst tuleb unistada ja alati tuleb püüda paremaid asju üle võtta – jalgratast pole vaja leiutada. Euroopa meeskonnad peavad efektiivsemaks muutumiseks parandama finantsseisu ning omama kõrgetasemelisi korvpallureid ja ametnikke. Lõviosa NBA klubide eelarvest tuleb teleõiguste, litsentseeritud toodete ja klubiatribuutika müügist, sponsorluspakettidest ja mõistagi piletimüügist. Millal meie selleni jõuame – et spordiklubi majandaks end ise riigi minimaalsel toel. Et aga kõrgeklassilisi mängijaid jätkuks kõigisse võistkondadesse, on vaja stimuleerida noortetreenerite tööd, et amet – laste korvpallitreener – kõlaks uhkelt.

Räägime teie uuest meeskonnast. Millised on Tsmoki-Minski eeloleva hooaja väljavaated? Millist tulemust loete edukaks?
Püüame näidata kõigi eelmiste hooaegade omadest paremat tulemust, ehkki mõistame, et meie Liiga mõistes mitte eriti suure eelarvega pole võimalik ehitada üliambitsioonikaid plaane. Võin kindlalt öelda, et Tsmoki-Minsk muutus tugevamaks, nooremaks ja motiveeritumaks. Tugevdasime koosseisu ja paneme teadlikult rõhku noorte arendamisele veteranide ja leegionäride toel. Meeskonna eesmärk on üks – võidelda igas mängus vastast kartmata võidu eest. Tahame, et meie pealtvaatajad oleks klubi üle uhked ning sooviksid ikka ja jälle tulla korvpalli vaatama.

Foto Jegor Meštšerjakovi erakogust

Jaga
Meeldib?
14
Sponsors