01mai

Veerandfinaal. Samm ajalukku - Zenit vÔi Avtodor?

VTB Ühisliiga play-offi veerandfinaalis võtab Peterburi Zenit vastu Saraatovi Avtodori.

Kes:
VTB Ühisliiga 2014/15 veerandfinalist Zenit
vs
VTB Ühisliiga 2014/15 veerandfinalist Avtodor

Kus ja millal:
Mäng nr 1. Peterburi, Sibur Arena, 1. mai kell 19:00
Mäng nr 2. Peterburi, Sibur Arena, 3. mai kell 17:00
Mäng nr 3. Saraatov, SH Kristall, 6. mai kell 19:30
Mäng nr 4 (vajadusel). Saraatov, SH Kristall, 8. mai kell 14:00
Mäng nr 5 (vajadusel). Peterburi, Sibur Arena, 11. mai.

Ülekanded:
Match! Naš Sport (Venemaa), VTB Ühisliiga TV

Põhiturniir:
Zenit: 3. koht (23 võitu, 7 kaotust)
Avtodor: 6. koht (20 võitu, 10 kaotust)

Face to face:
Kuna meeskonnad mängivad VTB Ühisliigas alles teist hooaega, siis pole vastasseis veel kuigi rikka ajalooga. Mõlemal korral on meeskondade mängud lõppenud põhiturniiril rahumeelselt – 1:1 viigiga. Käesoleval hooajal sai esimeses kohtumises võidu Zenit – Janis Timma hiilgemäng aitas piiterlastel hooaja stardis saavutada järjest viies võit. Kuid Saraatovis õnnestus väljakuperemeestel võtta revanš, kuigi Zenit vähendas lõpus kaotusseisu 2 punktini.

Kaader minevikust: 

Intriig:
Pärast debüüthooaja „sisseelamist“ otsustas Vassili Karasjovi tiim, et on aeg endast juba kõva häälega kuulutada. Meistrivõistlusi alustas Zenit 7-mängulise võiduseeriaga. Ja kuigi piiterlased lasid veidi tempot alla, on nad ometi täieõiguslikud medalipretendendid – põhiturniiri viimases ja erakordselt pingelises mängus alistasid nad Lokomotiv-Kubani ja kindlustasid koha esikolmikus.
Kuid ka Avtodor on kõva pähkel igale vastasele. Hooaja lõpus said saraatovlased ühel lõigul 10 võitu järjest, ületades samal perioodil ka kahel korral Liiga resultatiivsusrekordi. Samas vahemikus alistati ka Zenit ning tippmeeskondadest veel Himki.
Eelseisev seeria on mõlemale meeskonnale ajalooline – esimest korda jõuab üks neist VTB Ühisliiga poolfinaali.

Küsimus:
Millisest küljest näitab end meeskondade kaitse?
Avtodori ja Zeniti seeria tõotab tulla tõeline ründemängu pidu. Mõlemad meeskonnad on orienteeritud kiirele korvpallile, läbimurretele ja kaugvisetele. Zenit jagab resultatiivsuse poolest UNICS-iga kolmandat kohta, olles kogunud keskmiselt 88,9 punkti mängu kohta. Vaid veidi jääb maha Avtodor – 88,7 punkti. Ka märtsikuises omavahelises mängus toimus tõeline tulevärk: saraatovlased sooritasid 20 ja piiterlased 26 kolmepunktiviset. Kuid nagu teada, omab play-offis kaitse märksa suuremat kaalu. Näiteks põhihooaja esimese mängu võitis Zenit suuresti tänu sellele, et lõi rivist Avtodori snaiprid, kes tabasid 23st kaugviskest vaid 6. Saraatovlaste võidus mängis suurt rolli aga faktor, et Ryan Toolson tulistas vaid paukpadrunitega – peamine korvikütt ei realiseerinud 6st kaugviskest ühtki.

Duell:
Ryan Toolson (Zenit) Avtodori ookeanitaguse võõrleegioni vastu.
Üks põhjus, miks selles seerias kohtuvad nimelt Zenit ja Avtodor, on Ryan Toolsoni hiilgav mäng „Loko“ vastu viimases matšis. Aprillikuu MVP ja kogu hooaja väärtuslikema mängija üks kandidaate avanes tihti just otsustavatel hetkedel. Hooaja jooksul suutis ta lühikese ajaga saada Vassili Karasjovi meeskonna võtmemängijaks. Kuid veerandfinaalseerias tuleb tal rinda pista lausa viie kaasmaalasega, kellest igaüks on Avtodorile oluline (faktiliselt on ameeriklasi koguni kuus, kuid Zach Wright omab Bosnia kodakondsust). Märtsikuise võidu Zeniti üle tagasid suuresti just USA leegionärid, kes kuuekesi kogusid 64 punkti (sealjuures ei saanud Travis Peterson veel oma tavalist normi kätte).

X-faktor
Eesliinide heitlus.
Kiires ja ründavas korvpallis tõusevad esiplaanile tagamängijad, samal ajal kui pikkadele jääb peamiselt kaitse tugevdamise roll. Kuid just sel põhjusel otsustavad hiiglased tihti mängu saatuse, sest otsustaval hetkel panevad meeskonnad kogu jõu vastase tagameeste katmisele. Sellest saadakse hästi aru nii Peterburis kui ka Saraatovis. Jäänud ilma oma pikast võtmemängijast Kyle Landryst, tegi Zenit kõik, et tema kaotust korvata – Kaspars Berzinš lülitus kui õlitatule meeskonda, heast küljest näitas end Anton Puškov. Saraatovlastel on neile oma vastus – Ühisliiga üks eredamaid keskmängijate paare Artjom Klimenko ja Artjom Zabelin. Nii et pealtvaatajad saavad võimaluse näha klassikalist hakkimist kolmesekundialas ja palju blokke.

Huvitav fakt:
- Avtodori koosseisus mängib VTB Ühisliiga üks nooremaid pallureid, 17-aastane Agassi Tonojan ja Liiga ajaloo vanim mängija Andrei Sepelev. Mõlemad kogusid äsja CSKA vastu jooksva hooaja esimesed (ja seni viimased) punktid.
- Aprillis said Liiga laureaatideks mõlema meeskonna mängijad: Ryan Toolson valiti MVP-ks, aga Artjom Klimenko parimaks noormängijaks.
- Zeniti äär Janis Timma püstitas oma resultatiivsusrekordi just Avtodori vastu – 23 punkti novembrikuises mängus.

Otsene kõne:
Zeniti peatreener Vassili Karasjov:
„Mängud Avtodoriga tulevad pingelised. Saraatovil on meisterlikud korvpallurid, kes armastavad kiiret ja lahtist mängu. Nad on juba tõestanud, et võivad Ühisliigas üle mängida iga vastase. Meil tuleb kõik välja panna. Ainus, millest neil võib-olla puudu jääb, on pikk pink, kuid kerget jalutuskäiku ma ei oota ning kellelegi pole selge, kui kaua seeria kestab.“

Avtodori peatreener Vladimir Antsiferov:
„Meie teel seisab Zenit, kes on meile hästi tuttav – pidasime nendega tänavu 4 mängu EuroCupi ja VTB Ühisliiga raames. Ootan pingelist ja kompromissitut heitlust. Kui play-offis kohtuvad kaks kõrgeklassilist meeskonda, läheb platsil tuliseks. Võidu saab meeskond, kes seda rohkem tahab ja kellele tole momendil õnn naeratab. Oleme selleks vastasseisuks valmis, loodame näidata meile omast korvpalli ja võita!“

Prognoos:
„Favoriidiks loen Zeniti,“ ütles sama meeskonna endine mängija ja kapten Artjom Kuzjakin. „Nende kahe meeskonna duellis ei mängi väikest rolli ka koduväljaku eelis. Vastased on stiili poolest sarnased, mängivad kiiret ja ründavat korvpalli. Saraatovlased on kaitses pisut nõrgemad, aga neil on tänu keskmängijatele Klimenkole ja Zabelinile korvi all eelis.
Kui rääkida Avtodori liidritest, siis kindlasti on nende hulgas Peterson oma suurepärase kaugviskega, ja muidugi mulle Triumfi päevadest tuttav Jeremy Chappell.
Zeniti mäng ehitatakse üles paari Toolson-Timma kaudu, kuid ei tasu unustada venelastest pallureid, kes on veidi tugevamad kui nende rahvuskaaslased Avtodoris. Piiterlased tunnevad kõvasti puudust vigastatud Valijevist ja Landryst, eriti nende tegutsemisest kaitses. Aga play-offis otsustab kaitse palju.
Lisaks kaitsele on minu arust tähtis ka treeneri faktor ning selles osas peaks Karasjov olema Antsiferovist tugevam.
Vaevalt see seeria kuivalt lõpeb. Saraatov võidab kodus ilmselt ühe, aga võib-olla ka mõlemad mängud. Riskin ennustada, et Zenit võidab 3:2. Pärast karjääri lõppu jälgin korvpalli kui tavaline pealtvaataja, kuid mulle on alati huvitav, kui seeria lõpeb viiendas mängus nagu näiteks Lokomotivi ja Barcelona veerandfinaal Euroliigas.“

Statistika - meeskonnad:

Zenit 
 
Аvtodor
88.9 Punktid 88.7
23,4/44,9 (52,1%) 2-punktivisked 24,1/43,9 (55,0%)
8,8/22,3 (39,5%) 3-punktivisked 9,8/25,3 (38,7%)
15,7/20,2 (77,8) Vabavisked 13,5/17/8 (75,6)
38.1 Lauapallid 38.8
20.7 Söödud 22.4
12.6 Pallikaotused 14.5
7.7 Vaheltlõiked 8.6
3.1 Blokid 3.0
22.4 Isiklikud vead 20.7

Statistika - mängijad:


Zenit
 
Аvtodor
Ryan Toolson (17,6) Punktid Paul Stoll (14,6)
Оmar Thomas (7,1) Lauapallid бravis Peterson (7,4)
Zabian Dowdell (5,2) Söödud Paul Stoll (7,1)
Janis Timma (1,6) Vaheltlõiked Paul Stoll (2,1)
Аnton Puškov (0,8) Blokid Аrtjom Zabelin (1,1)

 

Jaga
Meeldib?
4
Sponsors