01mai

Veerandfinaal. Himki rünnak või "Loko" kaitse?

VTB Ühisliiga veerandfinaalis kohtub Moskva-äärne Himki Krasnodari Lokomotiv-Kubaniga

Kes:
VTB Ühisliiga 2014/15 hooaja finalist, 2014/15 EuroCupi turniiri võitja Himki
vs
VTB Ühisliiga 2014/15 hooaja poolfinalist Lokomotiv-Kuban

Kus ja millal:
Mäng nr. 1. Himki, BCMO, 1. mai kell 17:30.
Mäng nr. 2. Himki, BCMO, 3. mai kell 18:30
Mäng nr. 3. Krasnodar, Basket Hall, 6. mai kell 18:00
Mäng nr. 4 (vajadusel). Krasnodar, Basket Hall, 8. mai kell 18:00
Mäng nr. 5 (vajadusel). Himki, BCMO, 11. mai.

Ülekanded:
Match TV (Venemaa), Match! Naš Sport (Venemaa), VTB Ühisliiga TV

Põhiturniir:
Himki: 4. koht (22 võitu, 8 kaotust)
Lokomotiv-Kuban: 5. koht (22 võitu, 8 kaotust)

Face-to-face
Kaks Venemaa korvpalli eliitmeeskonda ei saa tänaseks uhkeldada vastasseisu rikkaliku ajalooga. Kokku on Himki ja Lokomotiv-Kuban seni kohtunud 20 korda. Seis on 13:7 Moskva-äärse klubi kasuks. Ent eelmisel hooajal tegid meeskonnad kuhjaga tasa senise omavaheliste kohtumist „vaikelu“. VTB Ühisliigas läksid himkilased ja krasnodarlased vastamisi seitse korda! Põhiturniiril alistas Himki vastase veenvalt võõrsil (87:67) ega lasknud revanši saada ka kodus (85:78). Kuid kõige huvitavam juhtus ikkagi play-offi poolfinaalis. Vaatamata kaadriprobleemidele pidas Himki 5-mängulise seeria vastu ja sai õiguse osaleda finaalis.
Äsja lõppenud põhihooajal alistasid mõlemad vastase kodus: Himki 101:88 ja Kuban-Lokomotiv 94:81.

Kaader minevikust 

Intriig:
Eelmisel hooajal Himki mitte ainult ei katkestanud Lokomotivi teed VTB Ühisliiga play-offis, vaid võitis ka EuroCupi – sama eesmärgi oli hooajal 2014/15 seadnud ka Krasnodari meeskond. Suutmata saavutada püstitatud eesmärke, läksid punarohelised tõsiste kaadrimuudatuste teed, seda ka treeneripostil. Nüüd võib kindlalt öelda, et kubanlased tegid suvel õige valiku. Georgios Barzokase hoolealused lummasid kogu korvpalli-Euroopat, kui murdsid ajaloos teise Venemaa klubina Euroliiga Final Fouri.
Hooaja algetapil tegid krasnodarlased panuse euroturniirile, kuid andsid tagasi Ühisliigas. Veel üks põhihooaja halva stardi (kaotused Nymburkilt ja Bisonsilt) põhjus peitus enda mängu otsimises ja uue treeneri süsteemiga harjumises. Ning vaatamata võimsale esitusele turniiri teises pooles, läheb Krasnodar ikkagi avaringis kokku Himkiga ning ei oma ka koduväljaku eelist.
Kui aga „Loko“ on meeskonna ümberkorralduste perioodi juba ammu läbinud, siis tippvormi seni veel mitte jõudnud himkilased läksid alles märtsis lahku kauaaegsest juhendajast Rimas Kurtinaitisest. Pärast Duško Ivanovici määramist treeneriks on meeskond mängijate kinnitusel ümber sündinud, kuid mida oodata veerandfinaalseerialt kubanlastega, ei tea vist Moskva oblasti mehed ka ise. Niisiis, Himkil on koduväljaku eelis ja soov rehabiliteerida end ebaõnnestumise eest Euroliigas. „Loko“ saab ilmselt kiidelda mängu parema organiseerituse ja koostööga ning enda tugevate ja vastaste nõrkade külgede parema tundmise ja ärakasutamisega. Sellest, et Himki ja Lokomotiv-Kubani heitlus on veerandfinaalidest põnevaim ja ettearvamatum, oleks ilmselt liigne pikalt rääkida.

Küsimus:
„Loko“ kaitse või Himki rünnak?
Lokomotiv on end sel hooajal näidanud ühe parema kaitsemeeskonnana. Punarohelised lasid endale põhihooajal visata keskmiselt 71,8 punkti mängus – VTB Ühisliiga parim tulemus. Seevastu Moskva-äärne meeskond hiilgab rünnakuga: 95,5 punkti mängust – samuti esikoht Liiga vastavas kategoorias. Sellest, kas antud seerias valitseb kiire ja resultatiivne või kinnine korvpall, sõltub palju.
Esimeses ringis kulges mäng Himki reeglite järgi. Himkilastest sai hooajal ainus meeskond (arvestades ka Euroliigat), kes viskas „Lokole“ üle 100 punkti (kuigi kahe lisaajaga mängus). Kas tasub veel lisada, kumb võitis? Enne teist kohtumist kuulutas Barzokas, et krasnodarlased ei tohi hakata Himikga konkureerima viskevõistluses ja kiires korvpallis. Kreeklane lubas, et punarohelised suudavad oma tahte peale suruda. Seda tõestasid mängijad ka väljakul. Hoides vastaseid 81 punkti peal, saavutasid kubanlased võidu. Kuidas läheb seekord?

Duell:
Aleksei Šved (Himki) Malcolm Delaney (Lokomotiv-Kuban) vastu.
Šved ja Delaney on kaks tunnustatud staari, kaks peamist mängijat meeskonna ründeskeemis. Sealjuures ei saa kumbki kiidelda näiteks Tim Duncani stabiilsusega. Hea näide on ka esimene mäng himkilaste ja kubanlaste vahel. Švedi jaoks oli see võib-olla üldse parim kollasinises vormis (32 punkti, 12 korvisöötu, otsustavad tabamused kolmese joone tagant), aga Delaney jaoks ilmselt hooaja halvim (11 punkti, tabas 17st viskest 3). Malcolm isegi hiljem vabandas oma meeskonnakaaslaste ees Twitteris, kuid parandas end teises ringis, kui jälle Šved polnud piisavalt veenev.
Šved ja Delaney on kaks tegurit, mis Ivanovici ja Barzokase idee kohaselt peaksid saama võiduvalemi võtmeks.

X-faktor
Lokomotivi osavõtt Euroliiga Final Fourist.
Paljude eksperdid osutavad tähelepanu sellele, et „Loko“ on olulisi kohtumisi pidanud piiratud 7-8-mehelise rotatsiooniga. Sel nädalal meeskond juba pidas kaks superpingelist heitlust: Barcelonaga teisipäeval ja Zenitiga neljapäeval. Barzokas ütles pärast kaotust Peterburis, et meestel oli raske taastuda mängust hispaanlastega, kelle vastu kulutati palju energiat ja vaimujõudu. Ning juba pühapäeval alustavad punarohelised Ühisliiga play-offi.
On ilmne, et Himki – Lokomotivi seeria ei saa kummalegi meeskonnale olema kerge jalutuskäik ja vaevalt lõpeb seeria kolme mänguga. Kuivõrd raske ja väsitav võib nende omavaheline heitlus olla, näitas juba mullune poolfinaal. Viies mäng (vajadusel) peetakse 11. mail, aga juba 13. mail kohtub „Loko“ Euroliiga poolfinaalis CSKA-ga.
Osalemine Euroliiga Final Fouris on Lokomotivi ajaloos tähtsaim saavutus. Triumf Berliinis muudaks meeskonna, kes pääses turniirile vaid wild card´i (vabapääse) abil, tõeliseks legendiks. Arusaadav, et sellise edu nimel ei hakka kubanlased ohverdama VTB Ühisliiga veerandfinaali. Kuid siiski tuleb punarohelistel prioriteedid paika panna. Himki alustab aga seeriat pärast nädalapikkust pausi ning kindlasti jõudu kokku ei hoia. Kõik need faktorid võivad tulemust mõjutada.

Huvitav fakt:
- Lokomotivi üks liidreid Victor Claver mängis hooaja 2014/15 teisel poolel Himkis. Kahe hooaja vahel ei pikendanud kollasinised lepingut hispaanlasega. Veel üks punaroheliste ääremängija Nikita Balašov on samuti Himkis mänginud – hooajal 2013/14. Himkilane Maksim Šeleketo veetis Lokomotivis viis hooaega (2008-2013).
- Ekshimkilane Claver oli kahes mängus kokku oma endise klubi vastu krasnodarlaste resultatiivseim (17 ja 21 punkti)
- Himki oli põhiturniiri resultatiivseim meeskond (keskmiselt 95,5 punkti mängus), Lokomotiv aga kaitses parim (71,8 endale visata lastud).

Otsene kõne
Himki peatreener Duško Ivanovic:
„“Loko“ mängib sel hooajal silmapaistvalt, mida tõestas ka nende pääs Euroliiga Final Fouri. Ta on tugev vastane, kuid poolfinaali tahaksime ikkagi pääseda meie, seda enam, et alustame seeriat Himkis. Praegu on kõik mõtted esimese mängu juures. Usun, et antud seerias sõltub palju meie kaitsest. Just sellele tuleks osutada esmajoones tähelepanu. Lokomotiv on kiire meeskond, neil pole klassikalist keskmängijat, kõigil leidub hea vise, kõik mängivad hästi mees-mehe vastu ning taolise vastasega on vaja hoolikalt kaitses tegutseda.“

Lokomotiv-Kubani peatreener Georgios Barzokas:
„Himki on suurepäraselt komplekteeritud meeskond, kes koosseisu poolest kuulub Euroopa eliiti. Meil on vaja eelseisisva kahe nädala jooksul õigesti häälestuda ja mitte liialt ette rutata. Hooaja algusest peale võtsime ühe mängu korraga, valmistusime ainult järgmiseks matšiks ning see taktika tõi meile edu. Sama põhimõte võib aidata ka play-offis. Pühapäevases kohtumises peame näitama parimaid omadusi ja olema heitluseks psühholoogiliselt valmis.“

Prognoos:
„Himki ja Lokomotiv-Kubani seeria venib maksimaalse 5 mänguni,“ leiab 2007. aasta Euroopa meister Aleksei Savrasenko, kes omal ajal on mänginud nii Himkis kui ka Lokomotiv-Kubanis. „Ma ei oska ennustada, kumb võidab. Viimases kohtumises Jenisseiga sai raskelt vigastada Himki põhitsenter James Augustine – see on suur kaotus, sest krasnodarlased tegutsevad lauas hästi. Tundub, et „Loko“ paneb kogu jõu esimese mängu võitmiseks – ja see võib mõjutada kogu seeriat.“

Statistika - meeskonnad:

Himki
 
Lokomotiv-Кuban
99.5 Punktid 82.7
25.0/43.4 (57.7%) 2-punktivisked 19.3/37.3 (51.7%)
10.3/25.3 (40.5%) 3-punktivisked 9.6/25.6 (37.4%)
14.7/20.0 (73.2%) Vabavisked 15.4/20.6 (74.6%)
38.8 Lauapallid 36.9
24.7 Söödud 19.2
12.6 Pallikaotused 13.0
9.1 Vaheltlõiked 8.7
3.5 Blokid 3.5
21.7 Isiklikud vead 22.4

Statistika - mängijad:


Himki
 
Lokomotiv-Kuban
Аleksei Šved (16.5) Punktid Anthony Randolph (17.4)
Josh Boone (9.1) Lauapallid Victor Claver (6.5)
Tyrese Rice (6.6) Söödud Malcolm Delaney  (4.3)
Paul Davis (1.5) Vaheltlõiked Dontaye Draper (1.3
Josh Boone (1.1) Blokid Anthony Randolph (1.1)

 

Jaga
Meeldib?
6
Sponsors