07mai

Veerandfinaalid. KokkuvÔte

Meie koduleht võtab kokku VTB Ühisliiga veerandfinaalmatšid, meenutades nende kõige säravamaid sündmusi ja kangelasi.

CSKA - Nymburk. Väärt ettevalmistus

Seeria seis: 3-0

Resultatiivseimad mängijad: CSKA – Cory Higgins (16,3 punkti), Nymburk – Michael Dixon (16,0)

Võitlus
Nymburk saavutas põhiturniiril kaheksanda koha ja pääses esmakordselt Ühisliiga play-offi. Tšehhide vastaseks sattus ülivõimas CSKA – valitsev meister ja jooksva hooaja favoriit. Armeelaste võit seeria kokkuvõttes vaevalt kelleski imestust tekitas, kuid „lõvide“ näidatud tase ja visadus oli paljudele üllatus.
Esimeses mängus kestis võrdne heitlus kolm veerandit. CSKA pooldajad muudkui ootasid, millal nende lemmikud, kes põhiturniiril mängisid tšehhid üle 51 ja 20 punktiga, lõpuks lahti rebivad. Armeelased tegid seda alles siis, kui fännid hakkasid juba mõtlema võimalusele, et moskvalased võivad ka kaotada. Mängu lõpuosaks Nymburkil jõudu ei jätkunud (95:87).

Naasmine
Teise kohtumise avaveerandi keskel juhtis Nymburk 14:4. Tänu suurepärasele kaitsele suutsid armeelased haarata initsiatiivi ning võitsid teise ja kolmanda veerandi kokku 44:27. CSKA-d aitas ka pikka aega vigastust ravinud Viktor Hrjapa ja Pavel Korobkovi naasmine (79:72).

Arv
21:0 – sellise spurdi korraldasid armeelased Tšehhis peetud kolmanda kohtumise esimese veerandi lõpus ja teise alguses. Pärast üpriski edukat külaskäiku Moskvasse lootis Nymburk võita kodus kas või ühe mängu, aga armeelaste superperiood otsustas kohtumise saatuse (102:87). CSKA-st sai esimene poolfinalist.

Tsitaat
CSKA peatreener Dimitris Itoudis pärast teist mängu:
„Nymburk võitles vapralt ja tahan anda vastastele au. Selline pinge meie seerias tuleb kasuks VTB Ühisliigale ja korvpallile tervikuna.“

Hetk


Himki - Lokomotiv-Kuban. Kurnatus

Seeria seis: 3-0

Resultatiivseimad mängijad: Himki – Tyrese Rice (28,3), Lokomotiv-Kuban – Maksim Koljuškin (12,0)

Thriller
Himki ja Lokomotiv esindasid Venemaad Euroliigas. Krasnodari meeskond mängis edukamalt, jõudes Final Fouri, aga himkilased jäid pidama TOP 16 turniiril. See suurpärane tulemus läks kubanlastele kalliks maksma. Seeria algas pühapäeval, 1. mail. Veel teisipäeval oli „Loko“ alistanud Barcelona Euroliiga veerandfinaali otsustavas mängus, aga neljapäeval kaotas Zenitile võitluses põhiturniiri kolmanda koha eest. Esimeseks mänguks Himki vastu tulid punarohelised mitte ainult igas mõttes väsinuna, vaid ka ilma vigastada saanud liidrite Malcolm Delaney ja Anthony Randolphita (Himkil ei mänginud Paul Davis ja James Augustine). Siiski andis esimene mäng pealtvaatajaile seda, mida nad ootasid: individuaalseid kangelastegusid, võitlust, ootamatuid pöördeid ja võitja selgumist viimasel minutil. Õnn oli Himki poolel (86:80).

Juubel
Teine mäng oli 1000. Himki ajaloos. Pidupäev õnnestus. Kui esimeses matšis tabasid kollasinised 16 kolmepunktiviset, siis seekord kogunes neid 17. Lokomotiv aga ei suutnud hoida esimese mängu rütmi: kubanlased tundsid meeleheitlikult puudust Delaneyst ja Randolphist, aga ka energiast ja emotsioonidest. Himkilased võitsid kindlalt (97:83).

Muutus
Kolmas mäng tähendas seeria üleminekut Krasnodari. Ka meeskonna rollid muutusid. Himki viskekahurid käitusid seekord vaoshoitult, aga Lokomotiv ründas esimesel poolajal kaugelt hästi. Seevastu kolmandal veerandil näitas Himki jus krasnodarlastele omast kaitsemängu. Hoides „Loko“ 10 minuti jooksul 10 punkti peal, saavutati piisav edu (+18) ja seejärel veenev võit (86:71).

Arv
85 – nii palju punkte kogus kolmes mängus kokku Tyrese Rice. See on 3:0 lõppenud play-off seeriate seas üks resultatiivsemaid tulemusi.

Tsitaat
Lokomotiv-Kubani peatreener Georgios Bartzokas pärast teist mängu:
„Raske öelda, kas just ohverdasime VTB Ühisliiga Euroliiga Final Fouri nimel, kuid on objektiivsed faktid. Kui seeria veniks viienda mänguni, toimuks see kaks päeva enne Euroliiga poolfinaali. See ei olnud minu ega klubi otsus, vaid graafik lihtsalt tehti nii. Austame VTB Ühisliigat, tulime Himkiga võitlema, kuid peamine on mitte riskida ja täisjõus minna Final Fouri mängima. Sel põhjusel ei mänginudki Malcolm Delaney ja Anthony Randolph. Võin öelda, et kui meeskonda ei ootaks ees Final Four, oleksid nad Himki vastu mänginud.“

Hetk


UNICS – NiĆŸni Novgorod. Pingi pikkus

Seeria seis: 3-0

Resultatiivseimad mängijad: UNICS – Keith Langford (24,3 punkti), NiĆŸni Novgorod – Vladimir Ivlev (15,0 punkti)

Pink
Erinevalt NiĆŸni Novgorodist loetakse UNICSit traditsiooniliselt üheks suursoosikuks, ehkki must-valged olid kahel eelmisel hooajal olnud edukamad (finaal ja poolfinaal pool- ja veerandfinaali vastu). Sel korral ihkasid põhiturniiril hästi esinenud kaasanlased oma staatust kinnitada. Ja nad tegid seda päris veenvalt.
UNICS näitas avamängus oma paremaid külgi. Nad tegutsesid kindlalt kaitses ning vajalikul hetkel tabas Keith Langford. Oluline oli ka pingi pikkus. UNICSi reserv näis juba eelnevalt tugevam, kuid sel korral ei mänginud külalistel ka Rašid Mahalbasic ning valge-roheliste pink mängis oma NiĆŸni kolleegid üle 39:7. Kaasanlased avasid skoori (83:70).

Tasakaal
Bagatskis üritas oma hoolealuseid teiseks mänguks emotsionaalselt üles kütta, ärgitades neid võitlusele ja tehes algkoosseisus muudatusi – rotatsioon oli paremini tasakaalus. Teine mäng oli pingelisem, kuid UNICS võitis ikkagi tänu samadele asjadele: pikem pink, kaitse ja Langfordi teravad rünnakud (70:61).

Reaalsus
NiĆŸni esindajad rääkisid enne kolmandat mängu ühel häälel sellest, et nende saalis mängitakse hoopis teist korvpalli ja seeria käik võib veel muutuda. Must-valged olid põhiturniiril mänginud kodus kindlalt (12-3) ja alistanud kõik favoriidid, sealhulgas UNICSi. Esimene veerand tuletaski meelde NiĆŸni väljaku maagia (25:15), kuid Bagatskise meeskonnal jagus selle toetamiseks jõudu ainult 10 minutit. Seejärel võtsid kaasanlased kaitses jälle kõvemini ning Langford jätkas korvi pommitamist. Kolmandal veerandil tegi Tatarimaa klubi sisse otsustava vahe (84:71).

Arv
24,3 – Keith Langfordi seeria keskmine resultatiivsus. Põhihooaja parim korvikütt jäi endale kindlaks ja kerkis Volga derbi võtmekujuks.

Tsitaat
NiĆŸni Novgorodi peatreener Ainars Bagatskis pärast esimest mängu:
„Seeria favoriit on UNICS. Neile edukalt vastu saamiseks vajame kaht asja. Esiteks kannatust, teiseks raudset mängu. Vahetuste tegemiseni saime hästi hakkama. Vaadake statistikast, milline on UNICSi ja milline meie vahetusmeeste pink. Olen nende meeste üle õnnelik, kes austasid oma klubi ja võitlesid ennast säästmata. Vabandage, see on minu subjektiivne arvamus, kuid korvpall algab agressiivsusest, meisterlikkuse puudumist on võimalik kompenseerida hullumeelse tahtmisega. Kui mängija tuleb pingile ja ta pole teinud ei vigu ega olnud agressiivne, ainult viskab palli audist välja, ei saa meeskond plussis olla. Ütleksin, et UNICS võitis täna tänu kogenumale ja nimekamale pingile.“

Hetk

 
Zenit - Avtodor. Mängulõppude kuningad

Seeria seis: 3-0

Resultatiivseimad mängijad: Zenit – Janis Timma (23,7 punkti), Avtodor – Artjom Klimenko (16,5 punkti)

Come-back
Zeniti ja Avtodori matš näis paljulubav. Mõlemad meeskonnad mängivad paljude kolmepunktivisetega kiiret korvpalli ja jõudsid play-off’iks heasse vormi. Ehkki vastasseis lõppes eeldatust varem, õigustas see võitluslikkuse mõttes ootusi.
Esimese mängu esimene poolaeg läks küll ennustustele vastupidiselt: Zenit juhtis 20 punktiga. Pärast vaheaega nägime väljakul aga teistsugust Avtodori. Kolmanda veerandi tulemus 33:19 tõi nad mängu tagasi. Intriig säilis viimase minutini, mil sini-valgete liider Ryan Toolson realiseeris otsustava viske (95:91).

Klassika
Teine mäng kulges ĆŸanri kõigi kaanonite kohaselt ja kujunes play-off’i klassikaks. Suurem osa mängust möödus võrdselt, võideldi vea piiril ja üle sellegi – viimaste minutite kakluses eemaldati viis mängijat. Mängu saatuse otsustas aga ühe mehe superetendus. Janis Timma kogus 35 punkti ja 15 lauapalli, püstitades VTB Ühisliiga play-off’i vastavate kategooriate rekordid. Lätlane viskas viimasel veerandil 10 punkti, kallutades vaekausi piiterlaste poolele (97:85).

Tendents
Kolmas mäng peeti Saraatovis ja taas võrdne võitlus, kus võitja selgus lõpus. Zenit oli selle seeria mängulõppudes kindlam ning volgalastest fännide kurvastuseks see tendents jätkus. Zenit oli viimasel veerandil üle (95:82), pannes punkti mitte ainult oma seeriale, vaid tervele veerandfinaalide staadiumile.
Viimasena poolfinaalipääsme kindlustanud piiterlaste võit vormistas ka veerandfinaalide peamise tendentsi – kõik kõrgema asetusega meeskonnad võitsid oma matši kuivalt.

Arv
7,3 – niisuguse keskmise vahega võitis Zenit selle seeria mängude kõik kolm otsustavat veerandaega.

Tsitaat
Zeniti peatreener Vassili Karasjov pärast teist mängu:
„Raske mäng. Kõik mõistsid selle tähtsust. Täna oli vaja võita, et sõita Saraatovisse ja seal lahendada kõik küsimused seeria võitja osas. See oli väga närviline mäng, kus kohati tegutseti liiga toorelt ja tekkisid isegi kähmlused. Praegu istuvad poisid riietusruumis lõhkiste huulte ja veriste ninadega, on kriimustusi. Hea, et pidasime vastu ja lõpuks võitsime küllaltki kindlalt, 12 punktiga.“

Hetk

Veerandfinaalide MVP

Janis Timma (Zenit). Veerandfinaalide kõige raskem ja pingelisem oli Zeniti matš Avtodoriga. Sini-valgeid aitas kõigis kolmes kohtumises võiduni Timma. Ääremängija oli enne sedagi võistkonna üks liidreid, kuid jõudis play-off’is uuele tasemele: 23,7 punkti, 9,3 lauapalli, 3,7 korvisöötu, 1,7 vaheltlõiget ja 23,7 efektiivsuspunkti. Teises mängus püstitas lätlane play-off-mängu resultatiivsuse (35 punkti, hiljem kordas seda saavutust Rice) ja lauapallide rekordi (15).

Jaga
Meeldib?
11
Sponsors