19mai

Poolfinaal. Õnnelik CSKA või ahastav Himki?

VTB Ühisliiga poolfinaalis mängib Moskva CSKA Moskva oblasti Himkiga.

Kes:
VTB Ühisliiga meister 2014/2015, Euroliiga meister 2015/2016 CSKA
vs
VTB Ühisliiga finalist 2014/15, EuroCupi võitja 2014/15 Himki

Kus ja millal:
Mäng nr 1. Moskva, CSKA universaalkompleks. 19. mail 2016, kell 20.00.
Mäng nr 2. Moskva, CSKA universaalkompleks. 21. mail 2016, kell 18.00.
Mäng nr 3. Himki, BTsMO. 24. mail 2016, kell 19.00.
Mäng nr 4 (vajadusel). Himki, BTsMO. 26. mail 2016, kell 19.00.
Mäng nr 5 (vajadusel). Moskva, CSKA universaalkompleks. 29. mail 2016.

Ülekanded:
Matš TV (Venemaa), Matš! Naš sport (Venemaa), Ühisliiga TV

Põhiturniir:
CSKA: 1. koht (28 võitu – 2 kaotust).
Himki: 4. koht (22 võitu – 8 kaotust).

Näost näkku:
CSKA ja Himki on omavahel pidanud 87 mängu. Armeelased juhivad suure edumaaga 70:17. Meeskonnad on VTB Ühisliigas läinud korduvalt vastamisi ning paljud neist mängudest on saanud turniiri klassikaks, läinud selle kullafondi. Näiteks eelmise hooaja põhiturniiri teise ringi mängus tõi Himkile võidu Tyrese Rice’i viimase sekundi kaugvise (107:104). Kuid see oli ka Himki ainus eelmise hooaja võit CSKA üle. Meeskonnad said kokku ka finaalis ning Himki ei suutnud järjekordselt otsustavates kohtumistes põhimõttelisele vastasele vastu hakata. Kolm kindlat võitu tõid armeelastele viienda meistritiitli.
Sel hooajal on kohtutud juba neljal korral. Ühisliiga põhiturniiri esimese ringi mängus tegid armeelased kiirelt sisse suure vahe, Himki suutis 5 minutit enne lõppu viigistada, kuid lõpp oli valitseva meistri päralt (100:93). Himki võttis revanši Euroliiga vahegrupis, kui järjekordses superheitluses tabas sekund enne lõppu Aleksei Šved (91:89). Rohkem pole kolla-siniseid edu saatnud. Nii Ühisliiga kui ka Euroliiga teise ringi mänge kontrollisid armeelased, kes võitsid need mõlemad kahekohalise vahega (96:85, 108:98).

Kaader möödunust:

Intriig:
Näeme taas kord Venemaa korvpalli suurimat vastasseisu, seekord tuleb finaali väärt lahing juba poolfinaalis. CSKA on tšempionitiitli kaotanud ainult korra, 2011. aastal, mil finaalis jäädi alla just Himkile. Äsja Euroliiga võitjaks kroonitud meeskond püüab pikendada kodust hegemooniat ja teha hooaeg 2015/16 oma ajaloo üheks paremaks.
Himki koostas mullu suvel meeskonna just play-off-mänge silmas pidades – nii rääkisid klubi bossid. Kolla-sinised püüdsid moodustada pika pingiga ühtlase meeskonna, kus oleksid olemas ka otsustavatel minutitel mängu enda õlule võtvad liidrid. Hooaja esimene vastutusrikas etapp, Euroliiga otsustavad mängud ei õigustanud neid lootusi. Himki jäi play-off’ist sammu kaugusele. Nüüd on klubil võimalus vigade paranduseks, samuti jätkatakse võitlust Euroliigasse naasmise nimel. Seda üritab ka endine CSKA mängija Aleksei Šved. Tagamees soovib tõestada, et on suuteline üksikute mängude säravatest esitustest ja TOP-idesse sattumisest enamaks. Paremat väljundit kui armeelastega peetav play-off-matš, on raske ette kujutada.

Küsimus:
Kuidas mõjutab CSKAd kauaoodatud ja raskes võitluses saavutatud esikoht Euroliigas?
CSKA liikus selle poole 2008. aastal saavutatud eelmisest triumfist saati. Vahepeal tuli rida valusaid kaotusi, kuid lõpuks jõudis Euroliiga hinnaline karikas taas armeelaste käte vahele. Seega on puna-sinised täitnud hooaja põhieesmärgi. See ei tähenda mõistagi, et nad ei valmistuks Ühisliiga poolfinaaliks tõsiselt. Kõlab banaalselt, kuid klubi filosoofia nõuab võitu igas mängus, järeleandmatu peatreener Dimitris Itoudis aga kihutab ka teisel poolajal 20-punktilises eduseisus olles mängijaid tagant. Küsimus on pigem armeelaste sisemuses toimuvas. Eelmistel aastatel naasis CSKA Ühisliiga play-off’i pärast Final Fouride ebaõnnestumisi ja meenutas topeltnäljast kiskjat. Kõige iseloomulikum sellele oli 2014. aasta, kui meeskond päästis veerandfinaalis Lokomotiv-Kubani vastu kahe koduse kaotusega alanud seeria ja käis seejärel teistest vastastest maruhoona üle.
Nüüd on olukord teine. Armeelased rõõmustasid äsja suure eesmärgi täitmise üle, see nõudis suurt moraalset ja füüsilist jõudu. Pigem tulevad kompromissitutena väljakule puhanud Himki korvpallurid, kel on matšiks valmistumiseks olnud aega kaks nädalat. Klubi ambitsioone ja komplekteeritust arvestades tähendaks poolfinaalis väljalangemine – pärast Euroliigas ülesande täitmata jätmist –, et hooaeg on ebaõnnestunud.

Duell:
Miloš Teodosic ja Nando De Colo (CSKA) Tyrese Rice’i ja Aleksei Švedi (Himki) vastu.
CSKA käib ajaga kaasas. Nende rünnakunäo määravad tagamängijad. Miloš Teodosic ja Nando De Colo moodustavad Vana Maailma ilmselt tugevaima tagaliini, mis eelmisel nädalal vedas meeskonna Euroliiga meistriks. Kuid ka Himki valik pole kehvem, paar Tyrese Rice-Aleksei Šved pole andekuse poolest puna-siniste superduost kehvem. Himki liidrid kogusid seerias Lokomotiv-Kubaniga mängus keskmiselt 47,3 punkti ehk oma meeskonna kogusaagist (89,7) rohkem kui pooled. Rice oli üldse pidurdamatu, tõstes võrreldes põhiturniiriga oma näitajaid peaaegu kaks korda. On raske ennustada, milliseid numbreid hakkame nägema poolfinaalis. Selge on vaid see, et matši saatuse otsustavad paljuski need neli meest.

Х-faktor:
Kuidas esineb Himki snaipribrigaad?
Hiljuti peetud Euroliiga Final Fourile vaatamata on CSKA poolfinaali favoriit. Moskva oblasti meeskonna fännidel on aga üks lootus – kolmepunktivisked.
Himkilaste snaipribrigaad eesotsas Rice’i ja Švediga on ohtlik ja võib otsustada mängu saatuse, milles võis ka veerandfinaalis veenduda. Kahes esimeses mängus Lokoga tõid edu 16 ja 17 tabatud kaugviset. Kui kolla-siniste pallid taas korvi lendavad, suurenevad nende võimalused märgatavalt.

Huvitavad faktid:
- Himkisse lisandus juba hooaja käigus lisaks Sergei Monjale, Jegor Vjaltsevile ja Aleksei Švedile veel üks endine CSKA mängija Dmitri Sokolov. Puna-siniste ohtlik snaiper Vitali Fridzon kaitses aga aastatel 2004-2013 Himki värve.
- Himki ja CSKA olid põhiturniiri resultatiivseimad meeskonnad, saavutades peaaegu ühesugused näitajad. Himki viskas mängus keskmiselt 95,5 ja CSKA 95,2 punkti. Kogusummas edestas Moskva oblasti klubi konkurente kõigest 10 silmaga – 2866 punkti 2856 vastu.
- Himki peatreener Duško Ivanovic ja Dimitris Itoudise abiline CSKAs Darryl Middleton esindasid hooajal 1991/92 koos Hispaania klubi Girona.

Otsene kõne:
CSKA peatreener Dimitris Itoudis:
„Meil pole poolfinaaliks valmistumisel eriti aega olnud. Pärast nii suurt võitu on väga raske end uuesti laadida, kuid olen absoluutselt kindel, et läheme mängule vastu hästi motiveeritult. Teame, et töö pole lõpuni tehtud. Oleme sel hooajal kohtunud Himkiga neljal korral ja mõistame, et tuleb raske matš. Palun fännidelt täismaja, et nii tähistada meie võitu kui ka aidata raskes seerias.“

Himki peatreener Duško Ivanovic:
„Meil on praktiliselt kaks nädalat olnud aega valmistuda matšiks CSKAga. Sellel on ka oma miinused: ametlikke mänge sel ajal polnud, mängurežiim on rikutud. Elu muudavad keerulisemaks vigastused. Augustine ja Davis harjutavad, kuid nende osalemine seeria alguses jääb veel lahtiseks.
CSKA mängib praegu suurepäraselt. Kui mitte arvestada Euroliiga finaalis Fenerbahcega mängitud viimast veerandit, on nende mäng olnud väga hea. See käib nii kaitse kui ka rünnaku kohta.
Peame finaali jõudmiseks võitma kolm mängu. Ma ei rõhutaks, et seeria tähtsaim mäng on esimene või teine. Tähtsaim on kolm võitu. Iga mäng pakub omamoodi stsenaariumi ja peame mõtlema mitte tervele seeriale, vaid lähimale mängule.“

Ennustus
„Meid ootab kõige tõelisem derbi,“ ütleb 2007. aasta Euroopa meister Nikita Morgunov. „See pakub kõigile korvpallisõpradele naudingut ja arvan, et ei üks ega teine saa selget ülekaalu. On väga huvitav vaadata tagapaaride De Colo-Teodosic ja Rice-Šved duelli. Himki on saanud selleks matšiks sihikindlalt valmistuda, kuid usun, et ka CSKA pole pärast võidukat Final Fouri mängutoonust minetanud. Koduväljakueelis ja tegijate valik kallutab vaekausi kergelt armeelaste poolele, kuid juhtuda võib kõike.“

Statistika - meeskonnad:

CSKA
 
Himki
95.2 Punktid 99.5
23.3/39.5 (59.0%) 2-visked 25.0/43.4 (57.7%)
10.0/23.2 (43.2%) 3-viskedе 10.3/25.3 (40.5%)
18.5/23.7 (78.2%) Vabavisked 14.7/20.0 (73.2%)
37.6 Lauapallid 38.8
21.1 Korvisöödud 24.7
13.3 Pallikaotused 12.6
8.5 Vaheltlõiked 9.1
3.7 Kulbid 3.5
21.8 Is. vead 22.4

Statistika - mängijad:


CSKA
 
Himki
Nando De Colo (17.1) Punktid Aleksei Šved (16.5)
Nikita Kurbanov (5.2) Lauapallid Josh Boone (9.1)
Miloš Teodosic (5.3) Korvisöödud Tyrese Rice (6.6)
Nando De Colo (1.3) Vaheltlõiked Paul Davis (1.5)
Ivan Lazarev (0.9) Kulbid Josh Boone (1.1)

 

Jaga
Meeldib?
3
Sponsors